Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir?

Çörek otu dünyanın hemen her yerinde bilinen ve kullanılan bir bitkidir. Yüzyıllar boyunca çörek otu bitkisi ve yağı Ortadoğu ülkelerinde birçok hastalığın tedavisi için kullanılmıştır. Bu yüzden bu ülkelerde “Kutsanmış Tohum” olarak anılmıştır. Daha çok Asya Ortadoğu ve Afrika'da kullanılan bu bitki günümüzde Amerika ve Avrupa'da da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Çörek otu, en fazla 60 cm'ye kadar uzana bilen koyu yeşil ve mavimsi yapraklı bir tek yıllık otsu bitkidir. Bu bitki besin bakımından zengin, çok kumlu ve killi olmayan toprakları sever. Çörek otunu Toprağa ekmeden önce toprağın çok iyi hazırlanması ve ilkbahar mevsiminde mümkün olduğunca erken ekilmelidir. Bakımı yapılırken iyi yanmış ahır gübresi kullanılmalıdır. Eğer kimyasal gübre kullanılacaksa çok az miktarda kullanılmalıdır. Taneleri oluştuğunda kapsül içerisinde ve siyah renklidir.

Çörek otu yağı, çok eski yılardan beri birçok hastalığın tedavisi için kullanılmaktadır. Bunların bazıları, Mide ve bağırsak bozuklukları, böbrek ve karaciğer fonksiyonları, solunum sistemi, cilt hastalıkları, dolaşım ve bağışıklık sistemi tedavileri için kullanılmıştır. Elementler, hoş kokulu yağlar ve vitaminler gibi içinde barındırdığı pek çok öğeden dolayı insan sağlığına oldukça faydalıdır. İçeriğinde Omega 3 ve Omega 6, oleik asit, palmitik asit, kalsiyum, sodyum, demir, potasyum, bakır, çinko, magnezyum, fosfor, vitamin A, Vitamin B, Vitamin C ve vitamin B2 barındırmakta ve aynı zamanda %58 oranında temel yağ asidi bulundurmaktadır. Bu yüzden bağışıklık sistemimizi enfeksiyon ve alerjiye karşı koruyarak hücreleri virüslerden korur ve tümör oluşumunu engeller. Çörek otu yağı sindirimi lenfler vasıtasıyla yerine getirilir. Bunun sonucunda öbek oluşumu engellenmiş olur. Çörek otu yüzün üzerinde değerli besin maddesi içermektedir. Bunlar ortalama olarak, %38 karbonhidrat, %35 bitkisel yağlar ve %21 proteinden oluşmaktadır.

Çörek otu yapılan araştırmalarda iki çeşit yağ ihtiva ettiği ortaya çıkmıştır. Bu yağlar iltihap önleyici özelliğe sahip %45 oranında anti enflamatuvar yağı ve diğeri de %33 oranında bulunan uçmayan yağdır. Çörek otunun uçucu yağı eklem hastalıklarının iltihabını yok etmede etkilidir. Yapılan araştırmalarda çörek otu özünün, prostat, meme, cilt kanserleri gibi bazı kanser çeşitlerinin gelişmesini yavaşlattığı gözlenmiştir.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) çörek otu için: “Çörek otunu kullanın, ölümden başka her şeye devadır. ” buyurmuşlardır. Ayrıca çörek otu yağının iyileştirici ve güzelleştirici olması nedeniyle Kleopatra tarafından da kullanıldığı bilinmektedir. İbn-i Sina ünlü "Hastalıkların Kanunu" kitabında çörek otunun metabolizmayı uyardığını, uyuşukluğu ve halsizliği engellediğini savunmaktadır.

Çağımızda ise modern tıp, bu mükemmel bitkinin özelliklerini, uyarıcı özelliği nedeniyle hemoroit, ishal, nezle, öksürük ve tenya gibi hastalıkların tedavisinde kullanmaktadır. Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalarda ise çörek otunun balla karıştırılarak yardımcı tedavi olarak uygulandığında Aids hastalığının tedavisinde şaşırtıcı sonuçlar alınabileceği ortaya çıkmıştır. Ayrıca bazı polen, toz alerjisi, astım ve deri iltihaplanmasında da çörek otu yağı ile tedavi edildiği görülmektedir. Çörek otu yağının hangi tedavilerde kullanıldığına bakacak olursak:

Karaciğer kanserine Etkisi: Yapılan araştırmalarda çörek otu karışımı ile uygulanan tedavinin karaciğeri zehirli maddelerin meydana getirdiği tahribatlardan koruduğu ve aynı zamanda karaciğer kanserinin şiddetini yavaşlattığı gözlenmiştir. Bu araştırma sonucunda çörek otunun karaciğeri kanserojen etkilerden koruduğu ispatlanmıştır.

Şeker Hastalığına Etkisi: Yapılan araştırmalar sonucunda çörek otu yağının kandaki şeker oranını düşürdüğü ve bunun yanında insülin miktarını da arttırdığı gözlenmiştir.

Kolon ve Meme Kanserine Etkisi: Yapılan araştırmalarda çörek otu yağının kolon kanserinin oluşmasını durdurduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda çörek otu özünün meme kanserinin etkisini yavaşlattığı gözlenmiştir.

Çörek Otu Yağının Diğer Faydaları da Şöyledir
 • Tansiyon düşürücü özelliğe sahiptir.
 • Mikrop, mantar ve virüslere karşı öldürücü etkiye sahiptir.
 • İfraz boşaltıcı ve solunum borusunun genişlemesinde etkilidir.
 • Yorgunluk ve halsizlik halini yok ederek insana zindelik kazandırır.
 • Romatizma ağrılarına iyi gelir. Ağrıyı keser.
 • Hormon sistemini ve ruh halini sağlamlaştırır ve cinsel gücü arttırır.
 • Hazmı kolaylaştırır, vücuttaki toksinleri süzerek atar.
 • İyi bir idrar söktürücüdür. Safraya iyi gelir.
 • Alerjiyi önler. Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır.
 • Kanı sulandırarak pıhtılaşmasını önler.
 • Kolesterol ve trigliserit düzeyini düşürür.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Çörek Otunun Hikayesi

Çörek Otunun Hikayesi

Çörek Otu

Çörek Otu

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çörek Otu Yağı Kilo Aldırır mı?

Çörek Otu Yağı Kilo Aldırır mı?

Çörek Otu Zayıflatırmı Zayıflamaya Etkileri

Çörek Otu Zayıflatırmı Zayıflamaya Etkileri

Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Bal ve Tarçın Kullanımı

Çörek Otu Bal ve Tarçın Kullanımı